Bio

1994

Årets demo i NRK Petre. Demoen ble innspilt i en ombygget låve på Fetsund, og inneholdt kun én av låtene som senere havnet på debutalbumet. folk&røvere besto på dette tidspunktet av Ulf Nygaard, Øyunn Bjørge og gitarist Daniel Forslund.

1995

Fikk platekontrakt på Sonet i juni, og startet umiddelbart med innspillingen av debutalbumet Vi som ikke har opplevd krigen med Ola Haampland som produsent.
Haampland var på dette tidspunktet vokalist i Sony-bandet Happy Campers (i dag jobber han bl.a. for Waterfall Studios i Oslo).
Øyunn Bjørge ble byttet ut mot slutten av innspillingen med Beate Slettevoll Lech (Bjørge dro til Göteborg og avsluttet sin teater-utdanning, og havnet etterhvert på Det norske Teater). Lech var vokalist i bandet Insert Coin, hvor også Marius Reksjø spilte (Reksjø ble senere bassist i turnébandet folk&røvere, og Beate og Marius er nå gift).

1996

Debutsinglen «Astronaut» ble sluppet i januar. Den en nynorsk-pris, og var låten som ble fremført da folk&røvere TV-debuterte på NRK1s «Wiese» med syvmannsband inkludert DJ Strangefruit bak platespillerne. Ulph spilte spilledåse. I april kom singlen «PepperkakeMann» komplett med tidligere statsminister Einar Gerhardsens tale og påfølgende avisoppslag. Rune Gerhardsen uttalte om låten at «jeg forstår ikke dette helt, for den er jo ikke så veldig morsom»… Debutalbumet «Vi som ikke har opplevd krigen» kom i mai 1996. Hysteriske kritikker og hyggelig salg. folk&røvere gjorde en rekke TV-opptredener, og åpnet dessuten på Quart-festivalen dette året.
Første norgesturné startet i september på Folken i Haugesund.
I livebandet var i tillegg til Ulph og Beate, Marius Reksjø (bass), Martin Winstad (trommeslager som senere har spilt fast med bl.a. Vidar Busk og Odd Nordstoga), Ivar Winther (har senere spilt i bl.a. Piledriver og gitt ut musikk under navnet Snuten), Rolf-Erik Nystrøm (saksofon, en av landets mest markante samtidsmusikere), Sverre Thorstensen (har senere spilt med bl.a. Penthouse Playboys og ga i 2009 ut debutalbum som Kong Sverre) og DJ Strangefruit (senere også plateartist med Mungolian Jet Set).

1997

Etter mer turnering startet innspillingen av album nummer to våren 1997. Ola Haampland satt fortsatt i produsentstolen, men hadde siden sist flyttet studioet til London. «kaustisksoda» var klar på høsten, og første single «Bris» kom i oktober. Sommeren 1997 startet Ulph sin kaustisksoda-klubb på den ny-hippe Grünerløkka-caféen fru Hagen sammen med DJ Strangefruit. Klubbkonseptet ble etterhvert utviklet til en av hovedstadens seigeste mandagsklubber, og de fleste av Norges ledende DJer var innom her fram til 2003.
Spilte blant annet på Oslo Spektrum-festivalen Hyperstate, med samtidsmusikeren Maja Ratkje bak maskinene.

1998

Albumet «kaustisksoda» ble sluppet i januar, samtidig med radiosinglen «fru Hagen», som ble en betydelig radiohit. «kaustisksoda» er fortsatt folk&røveres mest solgte album med i underkant av 10.000 solgte eksemplarer. Høsten 1998 gjorde folk&røvere sin siste turné med Beate Slettevoll Lech som vokalist med turnéstart på Strømmen. I livebandet var Peder Kjellsby og Sjur Miljeteig pluss DJen Prins Thomas (som de siste årene har vært en av Norges mest profilerte DJs og produsenter av klubbmusikk via labelen Full Pupp). A&R på Universal/Sonet var senere Idol/X Factor-dommer Jan Fredrik Karlsen.
Etter turnéen hoppet Beate av for å dra i gang sin solo-karriere med Beady Belle.

1999

Album nummer tre var allerede godt i gang ved årsskiftet. Sjur Miljeteig og Peder Kjellsby var henholdsvis trompetist og trommeslager i turnébandet folk&røvere, og ble hyret inn som produsenter i deres studio dypt inne i de svenske skoger. Første single fra albumet var «Yess!». Den kom i mai,og ble umiddelbart en stor radiohit og lå flere uker på salgslistene.
«Yess!» har vært på listene ved flere anledninger når tidenes norske sommerlåt skal kåres.
Albumet som fulgte fikk tittelen «Oslo», men klarte ikke å følge opp singlesuksessen. Turné høsten 1999, med Miljeteig, Kjellsby i turnébandet sammen med vokalist Anita Nansy Valderhaug (var vokalist i bandet Nansy, som ga ut en EP på Ulphs So Happy-label i 2000).


2000

folk&røveres fjerde album, “It’s A Baby, Baby I Luv You Thing”, kom i september. Albumet innholdt en samling gjester (inkl. Universal-artisten Jane og Anita Nansy Valderhaug og ikke minst tidligere Happy Campers-gitarist Jo Bakke, som etter dette har vært sentral på alle folk&røvere-albumene).
Singlen Dust ble sluppet på forsommeren, og dro inn nok en radiohit for folk&røvere.
Spilte en kort konsert på Oslo Jazzfestival, med Beate Slettevoll Lech på scenen.
Les intervju av Trygve Mathiesen (Puls.no) gjort i august 2000 her.

2001

Stille og rolig folk&røvere-år siden Ulph tok en pause med å jobbe på engelskprosjektet Flunk. Det kom imidlertid en single i et begrenset opplag på Ulphs So Happy,inc.-label, «Ihvertfall Litt». Den ble også en aldri så liten radiohit.
Bidro også på et album med Bob Marley-covere på norsk – «Inn fra kulda» – med en versjon av «Kaya». Albumet ble ganske raskt trukket tilbake på grunn av rettighetsproblemer.
Bidro også med to kutt på en CD utgitt kun med litteraturtidsskriftet Vinduet – folk&røvere gjorde «Natten i natt», Jens Bjørneboe-dikt lest av dikteren selv, og Stein Mehrens «Jeg holder ditt hode».


2002

Ulphs Flunk-prosjekt gikk på luften i april. Allerede da var folk&røvere-album nummer fem godt i gang, akkurat som Flunk et samarbeid mellom Ulph og gitarist Jo Bakke. I løpet av sommeren hooket folk&røvere opp med plateselskapet Voices of Wonder. Første single kom i oktober, «Utadæsjælåpplevelse» med Ravi (alias Ivar Chr. Johansen) på vokal. Helt mot slutten av året begynte det å skje ting med videoen, men på radio var det fortsatt stille.




2003

I løpet av januar tok «Utadæsjælåpplevelse» fullstendig av. Singlen lå på VG-lista Topp 40 i 19 uker, inkludert flere uker på tredjeplass. Singlen rundet etterhvert platinum, og landet på drøyt 13.000 solgte. Ravi var stor popstjerne allerede innen vinteren var over (Ravi er som alle nå vet tidligere keyboardist i både Briskeby og Jaga Jazzist, spilt en periode i The Jessica Fletchers før hans solokarriere tok nasjonen med storm).

I mellomtiden kom albumet «Bagateller» i januar, og senere en single med Maria Solheim, «Helt Perfekt», i april. I tillegg til Ravi og Maria Solheim, sang Beate Slettevoll Lech én låt og Ulphs kjæreste Tine Skarland bidro på én låt). Hele sommeren og høsten brukte folk&røvere mer eller mindre på å spille «Utadæsjælåpplevelse» live rundt omkring i landet til svært stor suksess!

I desember ble singlen «Englestøv» sluppet, en forsmak på folk&røveres første samleplate som skulle slippes i 2004.

2004

Året startet med samlealbumet «Sommer hele året», og to nominasjoner til Norges mest prestisjetunge musikkpris, Spellemannprisen. «Utadæsjælåpplevelse» vant imidlertid verken pris for årets video eller årets låt.
Fortsatt konserter med Ravi for «Utadæsjælåpplevelse»-fansen.
I juni var Ulph og Beate på scenen sammen for første gang siden høsten 1998. Konserten under Festspillene i Harstad ble en enkeltstående konsert, riktignok. I tillegg til vokalistene spilte Jo Bakke (gitar), Martin Winstad (trommer), Marius Reksjø (bass) og Ola Haampland (keyboards etc).



2005

Første halvår ble album nummer sju innspilt. Første single, «Supermann» ble sluppet i august, en VG-liste-hit med gjesteopptreden av NRKs Arne Scheie. Albumet «Ting vi skal gjøre før vi dør» gjorde ikke veldig mye ut av seg. Gjester på albumet var i tillegg til Scheie, Unni Wilhelmsen, Inger Lise Rypdal og Ola Haampland i tillegg til nok et bidrag fra Tine Skarland.

2006

Et stille folk&røvere-år, først og fremst fordi Ulph jobbet med sitt andre band Flunk. Men bidro med produksjon på en låt («Goliat») på Unni Wilhelmsens album «Til Meg».

2007

folk&røveres åttende album tok form, blant annet under en session i London.

2008

Albumet «Lysrædd» ble sluppet i april. Få gjester, men Flunk-vokalist Anja Øyen Vister bidro.
Opptrådde på VG-listas store jubileumsshow på Rådhusplassen i juni – med Ravi, og gjorde også sin aller første opptreden i Ulphs hjembygd Aurskog!

2009

Nytt folk&røvere-album på gang. Kommer før sommeren 2010.